top of page

Tělo a psychika

Tělo a psychika

 

Přemýšlíte někdy nad tím, jakým způsobem s vámi vaše tělo komunikuje? Jestli a jakým způsobem vás případně na něco upozorňuje? Pojďme se spolu pozastavit nad pocitem dobrého zdraví. Častokrát si ani neuvědomujeme, když tento pocit zažíváme. Jakmile se však rovnováha vychýlí, zpozorníme. Mnohdy však nedáváme do vzájemné souvislosti potíže zdravotní-tělesné s naší psychikou a s tím, jak se nám daří v rodině a v širších sociálních vztazích. Tyto faktory se však navzájem velmi ovlivňují.

 

Moudrost propojení tělesna s duševním prožíváním je obsažená i v jazyce, třeba „nemohl něco strávit, nemám na to žaludek, podrazilo mi to nohy, srazilo ho to na kolena, musí se před něčím hrbit, potřebuji se pořádně nadechnout, nemohu to rozdýchat, jsem v tom až po uši, nejradši bych se na to vykašlal, běhá mi z toho mráz po zádech, tuhne krev v žilách, leží mi to na srdci, mám to na svých bedrech…“

 

Přemýšleli jste někdy, co tato vyjádření vlastně říkají? Co potřebuje Vaše psychika a co Vaše tělo? Co konkrétně v této souvislosti by Vám pomohlo, abyste se zase cítili lépe?

 

Hledání a jiný úhel pohledu může člověka obohatit, posunout dál… Držím vám palce ve vašem hledání!

bottom of page